Urszula Foryś, Barbara Roszkowska-Lech, Mikołaj Frączyk, Adam Kanigowski oraz Juliusz Banecki – to laureaci nagród głównych przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za 2024 r. Naukowcy są doceniani za badania matematyczne, zastosowanie matematyki oraz jej popularyzację.
Nagroda im. Samuela Dicksteina jest przyznawana za wkład w nauczanie, popularyzację i historiografię matematyki. Za 2024 r. otrzymała ją Barbara Roszkowska-Lech z Politechniki Warszawskiej – za całokształt osiągnięć w dziedzinie edukacji matematycznej i popularyzacji matematyki, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechnienia matematyki wśród uczniów, studentów i nauczycieli. Jako jej szczególne osiągnięcie jury wskazało na wymyślony przez nią i realizowany od 2015 r. projekt Dni Popularyzacji Matematyki na jej macierzystym Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: Mikołaj Frączyk (za cykl ośmiu prac z geometrii i topologii przestrzeni lokalnie symetrycznych) oraz Adam Kanigowski (za istotny wkład w rozwój układów dynamicznych i teorii ergodycznej oraz ich interakcji z teorią liczb, fizyką matematyczną i teorią prawdopodobieństwa) otrzymali ex-aequo nagrodę im. Stefana Banacha. Tę przyznaje się za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych.
Z kolei nagrodę im. Hugona Steinhausa przyznano Urszuli Foryś z Uniwersytetu Warszawskiego – za zastosowanie układów dynamicznych i teorii sterowania do modelowania dynamiki i leczenia nowotworów oraz za wkład w rozwój biologii matematycznej w Polsce. To wyróżnienie otrzymują naukowcy za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki.
Wyróżniono także Juliusza Baneckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (nagroda PTM dla młodych matematyków) – za cykl czterech prac z rzeczywistej geometrii algebraicznej.
Istniejące od 1919 roku Polskie Towarzystwo Matematyczne zrzesza osoby związane z polską matematyką. Cele PTM to m.in. reprezentowanie opinii i interesów polskiego środowiska matematycznego; krzewienie kultury matematycznej, w tym wspieranie edukacji matematycznej i popularyzacja matematyki; wspieranie badań matematycznych i zastosowań matematyki.
Nagrodom patronują wybitni polscy matematycy. Stefan Banach (1892-1945) to czołowy przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej. Hugo Steinhaus (1887-1972) był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej oraz współzałożycielem (wraz ze Stefanem Banachem) wydawanego do dziś czasopisma „Studia Mathematica”. Z kolei Samuel Dickstein (1851-1939) był matematykiem, pedagogiem, historykiem nauki, wydawcą. (PAP)