Natalia Bednarek, studentka na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako jedna z 20 młodych badaczek z całego świata otrzymała prestiżowe stypendium Optica Women Scholars. Program ten wspiera młode naukowczynie w rozwoju kariery naukowo-badawczej w optyce i fotonice.
Program stypendialny Optica Women Scholars został uruchomiony w 2022 roku przez Optica Foundation – organizację, która wspiera młodych naukowców zajmujących się optyką i fotoniką. Granty w wysokości 10 tys. dolarów otrzymują wyróżniające się studentki studiów licencjackich i magisterskich. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 20 laureatek – wśród nich Natalię Bednarek, studentkę na Wydziale Fizyki UW. Jest ona jedyną badaczką z Polski nagrodzoną w tym prestiżowym konkursie.
Natalia Bednarek „od zawsze” chciała się zajmować nauką. Licencjat zrealizowała w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, łącząc studiowanie fizyki i informatyki. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies.
„Miałam szczęście, że jako świeżo upieczona studentka MISMaP trafiłam do Laboratorium Fotoniki Kwantowej, kierowanego przez doktora Michała Karpińskiego. Spodobała mi się atmosfera panująca w zespole. I choć początkowo sądziłam, że bardziej fascynuje mnie fizyka teoretyczna, ostatecznie zdecydowałam się na fizykę doświadczalną” – mówi cytowana w komunikacie prasowym Natalia Bednarek.
Stypendystka Optica Foundation zajmuje się optyką fourierowską oraz fizyką kwantową. „Pierwsza z tych dziedzin koncentruje się na badaniu różnych właściwości światła, natomiast druga wyjaśnia zjawiska kwantowe, które często wymykają się intuicyjnemu zrozumieniu” – tłumaczy Natalia.
Obecnie pracuje ona nad grzebieniami częstotliwości – niezwykle precyzyjnymi sygnałami, których pomiar jest wyzwaniem dla standardowych detektorów. „W tym celu konstruuję układ zdolny do osiągnięcia wymaganej precyzji” – wyjaśnia.
Natalia Bednarek przyznaje, że stypendium to dla niej powód do dumy i zobowiązanie. „Chcę je jak najlepiej wykorzystać na dalszy rozwój w dziedzinie fizyki – wyjazdy na konferencje, staże zagraniczne, poznanie pracy w innych laboratoriach, zdobywanie nowych umiejętności i nawiązywanie kontaktów naukowych” – zaznacza.
Natalia zachęca młodsze koleżanki do studiowania nauk ścisłych. „Uważam, że nauki ścisłe, a zwłaszcza fizyka, to dziedzina, w której kobiety znakomicie się odnajdują”. „Potrzebujemy więcej badaczek. Nie słuchajcie krytycznych głosów – słuchajcie siebie i nie bójcie się postawić na nauki ścisłe. Naprawdę warto!” – zachęca Natalia. (PAP)