Prof. Rafał Matera został wybrany we wtorek na nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ w głosowaniu Kolegium Elektorów pokonał obecną rektor prof. Elżbietę Żądzińską. Swoją kadencję rozpocznie 1 września.
Wyboru nowego rektora na lata 2024-2028 we wtorkowym głosowaniu dokonało Kolegium Elektorów UŁ, wyłonione przez społeczność uczelni w wyborach elektorskich. Spośród 200 głosów elektorskich 119 oddano na prof. Materę, a jego kontrkandydatka, obecna rektor prof. Żądzińska, otrzymała ich 80; jeden głos był nieważny.
Prof. Matera 1 września zastąpi prof. Żądzińską, która – jako pierwsza kobieta – kierowała łódzką uczelnią od 2020 roku.
Nowy rektor ukończył historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, a następnie studia doktorskie na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, którego jest dziekanem od 2016 roku.
„Moja wizja to Uniwersytet dążący do badawczego i dydaktycznego rozwoju, który jest przyjazny dla wszystkich zatrudnionych w nim osób i w którym pracuje się komfortowo, a wysiłek ten przynosi prawdziwą satysfakcję. Chciałbym, aby to dobrze nam znane z dawnego rektoratu hasło +Uśmiechnij się!+ zapowiadało autentyczną radość, jakiej doświadcza społeczność akademicka” – podkreślił w swoim programie wyborczym prof. Matera, który będzie 20. rektorem w historii Uniwersytetu Łódzkiego.
Dodał, że chce dążyć do pozytywnego wyróżnienia się Uniwersytetu Łódzkiego na tle innych uczelni, do uzyskania jak najlepszych wyników naukowych i dydaktycznych, do popularyzacji wiedzy oraz wywierania realnego wpływu na otoczenie.
Prof. Matera jest historykiem gospodarczym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na gospodarce światowej, relacjach transatlantyckich, roli instytucji w życiu gospodarczym oraz myśli ekonomicznej. Ceni, wdraża i promuje podejście interdyscyplinarne w nauce i działalności organizacyjnej. Jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji. Był promotorem doktoratów honoris causa przyznanych przez Uniwersytet Łódzki, które otrzymali Jeffrey Sachs w 2019 r. i Herman Van Rompuy w 2021 r. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej oraz członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Kiedy nie pracuje, czyta książki oraz podróżuje, najczęściej z małym plecakiem.
Matera już wcześniej zapowiedział, że powoła pięciu prorektorów – dr hab. Dorotę Golańską (Wydział Filologiczny, prorektorka ds. nauki), dr hab. Małgorzatę Wrzesień (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, prorektorka ds. kształcenia), dr hab. Katarzynę de Lazari-Radek (Wydział Filozoficzno-Historyczny, prorektorka ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia), dr. hab. Radosława Olszewskiego (Wydział Prawa i Administracji, prorektor ds. studenckich) oraz dr. hab. Krzysztofa Pabisa (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia).
Kolegium Elektorów, które wybiera rektora Uniwersytetu Łódzkiego, to 200 osób reprezentujących społeczność akademicką uczelni – pracowników naukowych i dydaktycznych, pracowników niebędących nauczycielami oraz studentów i doktorantów.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Został powołany w maju 1945 roku. Obecnie kształci blisko 26 tys. studentów i zatrudnia ok. 4 tys. pracowników, w tym ponad 2 tys. nauczycieli akademickich. Kandydatom oferuje studia na ponad 90 kierunkach na 12 wydziałach. Pierwszym rektorem UŁ był wybitny etyk, filozof i wykładowca akademicki prof. Tadeusz Kotarbiński. (PAP)
Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak