Publikacje – Wersja polecana czyli złoty rekord publikacji
Niemal na każdym profilu naukowca znajduje się sekcja prezentująca Publikacje, których naukowiec jest na przykład autorem, redaktorem lub tłumaczem. Dane publikacji pochodzą z 2 źródeł – przede wszystkim z Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN) i częściowo z systemu Crossref.
Do PBN dane publikacji są wpisywane przez różne instytucje, stąd ta sama publikacja może mieć nawet kilka wersji danych. Dane publikacji bywają też niepełne – na przykład brakuje w nich identyfikatorów autorów spoza instytucji nauki i szkolnictwa wyższego.
Czym jest złoty rekord publikacji
Na portalu Ludzie Nauki chcieliśmy zaprezentować najlepszą możliwą wersję danych każdej publikacji, dlatego też nasi naukowcy opracowali algorytm, który tworzy złoty rekord publikacji.
Złoty rekord publikacji jest najlepszą możliwą wersją danych publikacji naukowej, której przynajmniej jeden z autorów jest pracownikiem polskiej instytucji nauki i szkolnictwa wyższego.
W portalu Ludzie Nauki nazwaliśmy ten rekord wersją polecaną.
Jak powstaje wersja polecana publikacji
Algorytm zaczyna od przeszukania danych z różnych źródeł, aby uzyskać ich pełny obraz. Następnie porządkuje je, standaryzuje, usuwa błędy i duplikaty oraz uzupełnia brakujące dane. Na koniec sprawdza, czy efekt jest zgodny ze standardami jakości danych. Jeśli wszystko jest w porządku, wersja danych, która powstała w ten sposób, trafia do portalu Ludzie Nauki.
Poza PBN oraz systemem Crossref do tworzenia Wersji polecanej planujemy wykorzystać także inne systemy zewnętrzne, takie jak: Nukat, Biblioteka Narodowa oraz OpenAIRE – jako dodatkowe źródło danych.
Dzięki temu nasz algorytm dostarczy lepszej jakości wynik, a dodatkowo pomoże uzupełnić bazę o publikacje, których nie ma w PBN.
Czy możesz poprawić Wersję polecaną publikacji
Wersję polecaną danych publikacji wyświetlamy na Twoim profilu jako dane publiczne. Nie możesz jej edytować ani usunąć – dane są regularnie aktualizowane.